Előadások 2023

Az előadások a program szerinti sorrendben vannak feltüntetve.


Glatz Katalin – Szőke Bence (Mott MacDonald Magyarország Kft.): High Speed 2 gyorsvasút tervezési folyamatai az Egyesült Királyságban
Összefoglalás:
A HS2 gyorsvasút az Egyesült Királyság jelenlegi legnagyobb vasúti projektje, amely tervezésében a Mott MacDonald Magyarország Kft több mint 20 tagja dolgozik. A project rendkívüli méretei és a jóváhagyási folyamatok miatt a tervezési koordináció kiemelten komplex feladat.
A HS2 gyorsvasút az Egyesült Királyság jelenlegi legnagyobb vasúti projectje. A Mott MacDonald – Systra Joint Venture (DJV) az egyes fázisban az úgynevezett N1 és N2 szerződéseken dolgozik, amelyet 7 alterületre osztottak. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.


Dr. Kanizsár Szilárd – Dr. Bán Zoltán (Mott MacDonald Magyarország Kft.): Szemelvények a High Speed 2 gyorsvasút geotechnikai szerkezet tervezéséből
Összefoglalás:
Az Egyesült Királyságban épülő HS2 gyorsvasút projekten szinte az összes mélyépítési műtárgy típus megtalálható. Az előadás második része egy jelenleg kivitelezés alatt álló, támszerkezet jellegű építményen, illetve hídalapozásokon keresztül ismertet néhány geotechnikai és a mélyépítési szerkezettervezéshez kapcsolódó érdekességet, amely a magyar mérnöki gyakorlathoz képest bizonyos szempontból (pl. tervezési koncepció, terhek és teheresetek, modellezés, építéstechnológia) eltérő megközelítést, nem egy esetben újdonságot képvisel. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Tildy Péter – Nagy Péter – Neducza Boriszláv – Prónay Zsolt – Solymosi Bence – Törös Endre – Hegymegi Csaba (Mingeo Környezetvédelmi és Vállalkozási Kft.): Ki kopog, mi kopog? Szeizmikus mérések szerepe a geotechnikai vizsgálatokban
Összefoglalás:
Gyakorló mérnökgeofizikusként azt tapasztaljuk, hogy a talaj mechanikai tulajdonságait tükröző szeizmikus mérések eredményei ritkán jelennek meg a talajvizsgálati jelentésekben. Ennek elsődleges oka az, hogy a mérésekkel meghatározott kis alakváltozási tartományra vonatkozó paraméterek csak igen korlátozottan használhatók a geotechnikai tervezés során.
Tény ugyanakkor, hogy a talaj mechanikai tulajdonságait kis vagy nagy feszültségek esetén egyaránt annak anyaga, térfogatsűrűsége, hézagtérfogata cementáltsága és feszültségtörténete, végsősoron a talaj (kőzet) üledékképződési környezete és az azt követő földtörténet határozza meg. Ennek megfelelően a mérések helyét mi az áttekintő vizsgálatokban látjuk, amellyel biztosítható a geotechnikai feltárások optimális kijelölése. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Prónay Zsolt – Nagy Péter – Solymosi Bence – Neducza Boriszláv – Törös Endre – Hegymegi Csaba (Mingeo Környezetvédelmi és Vállalkozási Kft.): A beton és az ultrahang sebesség
Összefoglalás:
A rugalmas (szeizmikus, akusztikus, ultrahang) hullámok sebessége közvetlen kapcsolatban van az anyagok fizikai tulajdonságaival. A longitudinális (P) hullám sebessége a nyomó, míg a transzverzális (S) a nyírási paraméterekkel van elsősorban kapcsolatban. Ezek után logikus, hogy a hullámterjedési sebességeket felhasználjuk a különböző anyagok, így a betonok paramétereinek meghatározására, de legalábbis becslésére. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Juhász Zoltán (ÉKM, Közúti Beruházás Lebonyolítási Főosztály): Közútfejlesztési beruházások 2023-ban
Összefoglalás:
Az előadás célja egy átfogó helyzetkép bemutatása a magyarországi közúti közlekedésfejlesztés helyzetéről, beruházásairól, amelyben megjelenik a közelmúlt, a jelen és a jövő.
Az előadás keretében bemutatásra kerül az állami beruházásban megvalósuló közútfejlesztési beruházások jelenlegi megrendelői struktúrája, átalakult szervezeti felépítése. Az előadás keretében megjelenik a közelmúlt a korábbi évek eredményeinek ismertetésével, a 2021, 2022, 2023-as évek jelentősebb átadásaival, majd a jelen a 2023. évi folyamatban lévő beruházások rövid ismertetésével (előkészítések és kivitelezések gyorsforgalmi utak, határmenti projektek, főútfejlesztések tekintetében). Ezt követően a jövő kerül terítékre a főbb stratégiai, fejlesztési célok ismertetésével, az indítandó, vagy már folyamatban lévő közbeszerzési eljárásokkal, azok megemlítésével legyen szó akár tervezési, vagy kivitelezési feladatokról, amelyek a jövő projektjeit, a szakmai együttműködés következő kapcsolódásait, terepét jelentik. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Jozef Jurko – Orbán Bence (Colas Hungária Zrt.): Rézsűcsúszások kockázata egy csehországi infrastrukturális projekten
Összefoglalás:
Az előadás tárgya egy esettanulmány a rézsűcsúszások kockázatának elfogadásáról egy csehországi, mesterséges bányameddőre tervezett útépítési projekt kapcsán. Az előadás során bemutatásra kerül egy építés alatt álló híd közvetlen környezetében lévő, 24 m mély bevágásban bekövetkező, nagy kiterjedésű (kb. 70 m-es szélességgel) rézsűcsúszás.
Különféle állékonysági vizsgálatok kerülnek ismertetésre back-analízis formájában a kivitelezés közbeni (drénezetlen eset), ill. a hosszútávú (drénezett eset) viselkedés vonatkozásában. A modellezést is igencsak megnehezítette az antropogén geotechnikai környezet, melyet teljes mértékben nem fednek le a tervezési előírások. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Gualandi Paolo – Adamec Jaroslav (Maccaferri S.r.o.): Előre összeszerelt gabionok erősített talajszerkezetekhez. A mosonmagyaróvári eset-tanulmány
Összefoglalás:
Az előre összeszerelt fémből készült egységeket világszerte széles körben használják tartó talajszerkezetek építésére, beleértve az olyan összetett objektumokat, mint a közvetlen hídfők és akár a harminc méternél magasabb szerkezetek. Bemutatjuk ezen egységek főbb jellemzőit, megkülönböztetve a különböző típusú burkolatokat, a zöldet, az kőkitöltésűt és a gabiont. A fém hosszú távú tartóssági teljesítményét az acélhuzal jellemzőit és az EN 10223-3 szabvány előírásait elemezve mutatják be, amely az acélhuzal-hálótermékek tervezési élettartamát a környezeti expozíciós osztályokhoz viszonyítva adja meg. A fémelemek és a nagyszilárdságú georácsok integrációja megmutatja, hogy ez a kombináció optimális a legösszetettebb és legnagyobb kihívást jelentő objektumok építéséhez: a fémelemek alacsony alakváltozású burkolóelemként működnek, a georácsok pedig megfelelő ellenállást biztosítanak a belső és globális stabilitás kielégítéséhez. Bemutatásra és magyarázatra kerülnek az előre összeállított acél egységek teljesítményei az EAD 200026-00-0102 szerint. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Nagy Benedek – Horváth Ákos (HBM Kft.): Debrecen legmélyebb munkatérhatárolásának megvalósítási tapasztalatai
Összefoglalás:
Debrecen az eddigi legmélyebb munkagödrének, a Sas utcai mélygarázsnak geotechnikai tervezése és kivitelezése a gyakorlattól eltérő talajkörnyezetben, a párhuzamosan felújításra kerülő városháza alapozásától mindössze néhány centiméterre. A sikeres projekthez nagy mértékben hozzájárult az összetett résmegtámasztási rendszer kialakítása és az automata monitoring rendszer alkalmazása is, amely folytonos eredményeket biztosított számunkra és lehetőséget adott a biztonsági értékek esetleges túllépése esetén azonnali beavatkozásra. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Parakhnenko Iryna (Sixense Monitoring Magyarországi Fióktelepe): Automatizált geotechnikai monitoring rendszer a debrecen belvárosában található mélygarázs építése során
Összefoglalás:
Az előadás egy esettanulmányt mutat be egy automatizált monitoring rend-szerről a belvárosi mélygarázs építése során, közvetlenül meglévő épületek, terek és utak közelében. A geotechnikai monitoring rendszer több alrendszerből áll és mindegyiknek meghatározott célja van: hogyan reagálnak a meglévő épületek a közeli föld és mélyalapozás munkákra; hogyan viseli a támfal a terheléséket és azok változásait a különböző technológiai szaka-szokban az építés során; az eredmények milyen formátumban érhetők el és jelennek meg a tervezők és az építési folyamat döntéshozói számára. Az előadás fő gondolata, hogy a Tervező, a Fővállalkozó és a Monitoring vállal-kozó közötti szövetség szerepe stratégiai jelentőségű az időben történő kockázatkezelés és az operatív döntéshozatal szempontjából, annak érdekében, hogy megőrizzék a meglévőt, miközben új bonyolult földalatti szerkezeteket hoznak létre. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Dr. Kató Bence (Shenzhen University): pAIle: AI alapú offshore cölöp alapok tervezése / online előadás
Összefoglalás:
A meglévő offshore szélturbinák 70%-át monopillérek tartják. Mint alapozás, kritikus fontosságúak a szélturbinák biztonságának és energiahatékonyságának biztosításához. Habár hatékony tervezésük továbbra is kihívást jelent a változó terhelések alatti összetett, nonlineáris talaj-szerkezet kölcsönhatás (SSI) miatt. A tervezési útmutatók gyakran figyelmen kívül hagyják a cölö-pök tranziens mivoltját, a terhelés-tehermentesités viselkedését, a talaj csillapítását, a talaj tehetetlenségét és a cölöpök talajtól való elválását. Jelen tanulmány célja, hogy ezeket a kérdéseket egy megmagyarázható mesterséges intelligencia, a pAIle segítségével megválaszolja, amely a long shortterm memory (LSTM) mesterséges intelligencia modellen alapul, és amelyet több mint 100 dinamikusan terhelt offshore monopillérek magas precizitású végeselemes szimulációk eredményein tanitottunk be. …továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Juhász Miklós (Taupe Kft. / UniDeb): A talajvízszintek megadásának megbízhatósága a talajvizsgálati jelentésekben, avagy „A talajmechanikai szakvélemény írása nagyon egyszerű: szigma alap 3 kiló, mértékadó talajvízszint a terepszint.”
Összefoglalás:
Mind a régebbi talajmechanikai szakvélemények, mind az újabb talajvizsgálati jelentések egyik legfontosabb része a talajvízszintek megadása; amik közül kiemelt szerepe van a (becsült) maximális, a mértékadó és az építési vízszintnek. Bár ezek megadása napi rutin a szakvéleményt írók számára, de ennek ellenére találkozni triviális állításokkal.
Az előadás az egyszerű geometriai problémáktól a speciális talajvízfajták (pl. a függő talajvíz) felismerésén át a Duna és más folyó távolhatásának értelmezéséig sorakoztat példákat a geotechnikai alapelvek helyes és következetes alkalmazására, amivel az ismertetett triviális hibák elkerülhetők lettek volna.
Az utolsó példa egy nyomás alatti rétegvizeket tartalmazó területen végzett speciális alapozáshoz készült fúrt cölöpök kivitelezhetőségéről folytatott (bírósági) vita tanulságairól szól. …továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Szatmári Tamás (Concrete Canvas Ltd.): Szélerőművek és geoműanyagok Hollandia nyugati partján
Összefoglalás:
A rotterdami kikötő úgynevezett „Maasvlakte” területének gátrendszerébe, valamint homokos partjára terveztek majd építettek számos szélturbinát, amely különböző geotechnikai tervezési és kivitelezési problémát, majd pedig megoldást rejtett magában. A szélerőműpark 22 szélturbinával rendelkezik, és évente több mint 400 GWh zöldenergiát termel. A tervezett létesítmény feltűnően rövid idő alatt készült el: a megvalósítás 2022 február legvégén kezdődött és körülbelül 9 hónappal később, 2022 novemberében átadásra került, mivel a munka nagy részét a viharszezonon kívülre kellett tervezni. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Illés Zsombor (Magyar Geotechnikai Egyesület): Beszámoló a Bukaresti konferenciáról
Összefoglalás:
A 17. Duna Európai konferencia Bukarestben került megrendezésre 2023 június 7. és 9. között. A konferencián több neves európai (Prof. Lyesse La-loui és Prof. Dietmar Adam) és a világ számos pontjáról (Dr. Marc Ballouz and Prof. Abdemalek Bouazza) érkezett kutató vett részt, mint plenáris elő-adó. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem több oktatója és doktorandusza is részt vett a rangos nemzetközi konferencián, illetve a győ-ri Széchenyi István Egyetem is képviseltette magát.
A hazai egyetemek kutatói az alábbi konferencia előadásokat tartották:
Chihi Feten: „Municipal solid waste characteristic determination through field investigation”, (Chihi and Varga 2023), Illés Zsombor: „Dike deteriora-tion along the Danube and its tributaries”, (Illés et al. 2023), Koch Edina: „Site characterization of Szigetköz focusing on backward erosion piping”, (Koch et al. 2023), Mohammad Ali Khodabandeh: „Strength properties of collapsible soils stabilized by inovative materials”, (Khodabandeh et al. 2023).…..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Dr. Nagy László (BME, Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék): Hófalak állékonysága
Összefoglalás:
Hófalak állékonysága nem mindennnapos probléma, nem úgy, mint például egy síkalapo-zás. Ezzel történő foglalkozás kisebb mértékben jelent az emberekre és az épített emberi környezetre veszélyt, fontossága talán a gondolkozás fejlesztése, a meglévő geotechnikai gondolatok újraértékelése szempontjából fontos. A párhuzam a talaj és a hó között, az összehasonlítás a viselkedések között feltárja az ismereteink esetleges hiányát, engedi új-ragondolni a tudásunkat.
A kérdéskör Antarktiszi utamon merült fel, és gondolkoztam el ezen a problémakörön. Mik azok a kérdések, melyek jelenlegi geotechnikai ismereteinkkel leírhatók, és melyek azok, amelyek nem. Az összehasonlítást a következő területeket szem előtt tartva javasolnám elvégezni, úgymint anyagi összetétel, kialakulás, anyagmodell, az anyag viselkedése, vizs-gálati lehetőségek (helyszíni-laboratóriumi), másodlagos szerkezet, felszínmozgás, stb. .…..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Egyed András – Barnabás Polák (Fine Civil Engineering Software – Arkance Systems Hungary): Szakágak közötti együttműködés a Geotechnikában
Összefoglalás:
A GEO5 Rétegtan modulokok bemutatása: helyszíni vizsgálatok eredménye-inek kiértékelése, 2D és 3D geológiai modelleket felépítése, szelvények és geológiai profilok exportálása más GEO5 programokba. Rendelkezésre álló kiegészítő modulok a „Rétegtan – Földmunkák” modul, a „Rétegtan – Jelen-tések” modul, valamint a „Rétegtan – Keresztmetszetek” modul. A kapcso-lódó Data Collector mobil alkalmazás bemutatása.
Szoftverek közötti átjárhatóság a GEO5 és az Autodesk termékcsalád ese-tén: 3D exportálási lehetőségek, felületek, testek, talajrétegek kezelése Ci-vil3D és InfraWorks alkalmazásokban.
.…..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.


Bognár Balázs – Diószegi Éva – Erhardt Balázs – Huszák Tamás – Mátyus Attila (BAUER Magyarország Kft.): Dürer II. – XXI. századi eszközök a tervezésben, projektmenedzsmentben és kivitelezésben
Összefoglalás:
A speciális mélyépítés területén a BAUER cégcsoport által fejlesztett rendszerek lehetővé teszik, hogy a tervezés során előállt BIM modellt a b-project platformra feltöltve egy közös, felhő alapú rendszerben dolgozzon együtt a tervezés, gépészet, termelésirányítás, minőségbiztosítás. Így meg tud születni a kivitelezett szerkezet „digitális ikertestvére”, ami a valós idejű gépadatok rögzítésén keresztül naprakész információkkal szolgál a kivitelezés előrehaladásáról, a megvalósult szerkezetekről. Ezzel a tervező azonnali visszacsatolást kap, a projektmenedzser számára pedig egy helyen elérhetőek a termelési, előrehaladási adatok, jegyzőkönyvek. A rendszer a beruházó számára is lehetővé teszi, hogy valós időben kövesse projektje megvalósulását és azonnal hozzájusson a szükséges dokumentációkhoz. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Hübner Balázs – dr. Szendefy János (EFERTE Kft. – BME GMT): Vizsgálati program egy meglévő cölöpalapozás újrahasznosítása érdekében
Összefoglalás:
Az urbanizáció és az iparosodás növekedése miatt olyan területek is beépítésre kerülnek, ahol korábban már épületek álltak vagy meglévő épületek kerülnek átalakításra, nagyobb terheket eredményezve az alapozásra. A fenntarhatóság érdekében meg kell vizsgálni, hogy a meglévő szerkezetek milyen módon hasznosíthatóak az új beruházás során. Ezen vizsgálat az alapozási rendszerek esetében különösen nehézkes, mivel föld alatt lévő szerkezetek tulajdonságait kell megmérni, meghatározni.
Egy budapesti beruházás során a területen nagy számú cölöp maradt viszza a korábbi beépítésből, amely cölöpök alapozási rendszerbe való bein-tegrálása amellett, hogy műszaki és gazdasági előnyökkel szolgálhat, jelen-tősen csökkentheti az alapozási munkák CO2-kibocsátását. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Murinkó Gergő – Lados Szilvia (HBM Kft.): „Kisátmérőjű” fúrások a gyakorlatban
Összefoglalás:
A geotechnikai gyakorlatban a kisátmérőjű fúrás, mint műszaki megoldás, jellemzően akkor kerül szóba, ha valamilyen értelemben szűkös körülmények között kell a szerkezet mélyalapozását megoldani, vagy biztosítani kell a szerkezet megvalósításához szükséges munkateret. Ezért az ilyen megoldások sokszor kivitelező függő, a rendelkezésre álló gép paramétereire tervezett megoldások lesznek. Szakkivitelezőként a mindennapok során sokszor találkozunk az ilyen feladatokkal már az előkészítési fázisában, ahol sok olyan kérdés is felmerül, ami nem kapcsolódik, hogy olyan megoldás szülessen, amit később meg lehet valósítani. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Dr. Nagy Péter – Holczer Róbert (Keller Mélyépítő Kft.): Vibrált kőoszlopok tervezési kérdései
Összefoglalás:
Kötött talajok javítása gyakran történik mélyvibrációs technológia segítségé-vel. Ennek során a javítandó altalajban a mélyvibrátor lemélyítésével üreget képezünk ki, helyére durva szemcsés anyagot, kőzettörmeléket vagy kavi-csot viszünk be, és azt lépésenként tömörítjük a vibrátor visszahúzásának és újbóli lemélyítésének ismételgetésével. Így nagy tömörségű szemcsés anyagú oszlopot állítunk elő, ezt nevezzük vibrált kőoszlopnak, vagy kavicscölöpnek. A kőoszlopos talajjavítás elődleges célja a süllyedések mértékének csökkentése, emellett alkalmazásuk növeli a javított talaj nyírószilárd-ságát is. További előnyük a konszolidáció jelentős mértékű felgyorsítása telített, alacsony vízáteresztőképességű talajokban. …..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

Ágoston Gábor – Morvay Zoltán (Mélyépítő Labor Kft.): CBR-vizsgálatok szerepe az útpályaszerkezetek alépítményeinek tervezésében, meglévő példa alapján
Összefoglalás:
Sokszor találkozunk (régebbi) utak meghibásodásával, megsüllyedésével. Számos esetben ezt a nem megfelelően kialakított alépítmények okozzák. Az alépítményi hibák származhatnak anyagmegtakarításból, a beépített anyagok változó minőségéből, kivitelezési hibákból. Az alépítményi földműbe csak megfelelő fajtájú és minőségű anyagokat szabad beépíteni, annak érdekében, hogy az előírt teherbírás és tömörség követelményeknek meg tudjanak felelni. Ehhez elsősorban M-1 vagy M-2 földműanyag besorolású szemcsés anyagok szükségesek. Ma már jól definiált követelményrendszer és megfelelő méretezési-tervezési elvek állnak rendelkezésre, azonban a felhasználható anyagok mennyisége csökken. Gazdaságossá kell tennünk az utak tervezést, kivitelezését. A helyi anyag megfelelő stabilizálásával M-3/M-5 földműanyag besorolású talajokból megfelelő teherbírású, M-1/M-2 besorolású földműrétegek állíthatók elő. Talajstabilizációnak számos előnye van, sokkal kisebb az anyagigénye, gazdaságosabb, szemcsés anyag helyett helyi átmeneti és kötött anyagokat is lehet használni, növelhető a kezelt talaj nyírószilárdsága, teherbírása, tömöríthetősége. Megfelelő talajstabilizálás eléréshez szükséges kötőanyag típusa és adagolási mennyisége laboratóriumi körülmények között megtervezhető.…..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.




Kovács Attila Csaba ⁻ Szongoth Gábor ⁻ Bernáth György ⁻ Váradi Kitti (Geo-Log Környezetvédelmi és Geofizikai Kft.): A Lánchíd pillérjeinek geotechnikai vizsgálata geofizikai módszerekkel
Összefoglalás:
A Lánchíd felújítása során megvalósítottunk egy komplex geofizikai vizsgálatsorozatot a pillérekben, ahol négy magfúrásban mélyfúrásgeofizikai méréseket, kamerás vizsgálatokat végeztünk és ezeket összevetettük a magvizsgálati eredményekkel. Mindkét pilléren végeztünk szeizmikus átvilágítást, amely eredményének alapján történt a pillérek injektálása. A megismételt ellenőrző sebességtomográfiás mérések igazolták, hogy az injektálás hatására a jégtörők tetőzónájában és éleiben eredetileg kimutatott extrém alacsony sebességű tartományok eltűntek, a hullámterjedési sebesség alapján a jégtörők nem különülnek el a pillér teherviselő részétől, azaz kőzetfizikai tulajdonságaik hasonlóak. A több módszerrel végzett geofizikai vizsgálatok egyszerűsítették az injektálás kivitelezését és igazolták annak eredményességét. .…..továbbiak a papírkiadványban, illetve az előadáson.

MMK Geotechnikai tagozat Diplomadíj pályázat – A nyertes pályázati anyagok bemutatása – Bsc, Msc